blog-img

Pastwa Miasta - Geografia wiata

person Posted:  kartkowki878
calendar_month 24 Nov 2021
mode_comment 0 comments

W sztuki G. nauka jest form myli tradycjonalistycznej, wystpujcej we jakichkolwiek tradycjach religijnych Wschodu: a wic hinduizmu, buddyzmu, taoizmu, judaizmu i islamu, na Zachodzie za tylko w katolicyzmie (protestantyzm, jego zdaniem, jest w bliskiej myli antytradycjonalistyczny, wic wyzbyty prawdziwie religijnej duchowoci); pierwsza i wspaniaa prawda (religio perennis) Objawienia Pierwotnego objawia si w drugich tradycjach religijnych oraz ukadach metafizycznych, z wyjtkiem wiata nowoczesnego, ktry zagubi je zupenie; ta sprzeczno midzy pan-religijnym tradycjonalizmem a nowoczesnoci objawia si oraz jako kontrast pomidzy nauk wit (sciencia sacra), goszon przez religie, a zmaterializowan nauk wieck (sciencia profana) nowoczesnego Zachodu. Aby przyj do owej Tradycji Pierwotnej, naley bada rzeczywisto inicjacyjn, wzory i rytuay przechowane w niektrych tradycjach, a wtedy to, co mwi sacrum pojmowanego jako jedno przekraczajca wszystkie tradycje prawowierne, ktre wzgldem Tradycji Pierwotnej s jedynie rodzaje i formy; dla G. symbol jest okrelon form wyrazu Objawienia Oryginalnego i sprawia szans zblienia si do prawd niezmiennych i wspaniaych; Tradycja Pierwotna nie moe odda si inaczej, jak poprzez symbole, poniewa tylko one przewyciaj granice krlestwa rozumu; fundamentalne symbole religijne badane przez G. to np. symbol Drzewa ycia, bdcego osi (axis) czc wiat ziemski z niebiaskim (ktrego typem jest rwnie symbol budowniczego mostw /pontifex/, wystpujcy w tytulaturze wadcw Rzymu, przejtej przez papiey - jako wyraz Najwyszej Zasady i Najpikniejszej Drogi), czy symbolika redniowiecznego mitu o poszukiwaniu Graala.



1905-12 nazwa prostym i dziwacznym (obscure et bizarre) okresem naszego istnienia; od ostatniego terminu odrnia natomiast (powizany z pseudoinicjacyjnymi praktykami magicznymi, szkodliwymi dla zdrowia wewntrznego oraz zewntrznego) okultyzm od ezoteryzmu, bdcego, jego zdaniem, wysz form samowiedzy duchowej w kadej dojrzaej tradycji religijnej (jak mistyka katolicka, islamski sufizm czy chiski taoizm); nawiza take zgodno z katolickim tygodnikiem Regnabit emitowanym przez parafi Sacr-Coeur; 1916 pozna Jacquesa Maritaina; rwnie oywione kontakty utrzymywa z kolejnymi filozofami katolickimi: (dziekanem Instytutu Katolickiego w Paryu) o. Czysta logika do wspczesnego myli Protestantw s bardziej kocielne ni Rzymu (wikszy wpyw na dogmatyk, wikszy wpyw na wiar wedug nich nie wane co prowadzisz wane e kupujesz dae okejk i Bg akceptuje to i istniejesz gburem ktry wanie mwi jako wysoce poda nieboga jako Boga czyli stworzono z Boga istot niepenosprawn jaka powica si zmanipulowa. A.-D. Sertillanges OP i rozkadajcym na Sorbonie filozofem nauki - M. Milhaudem. O relatywizacj prawdy. O to, by po cikich farmazonach na przedmiot polskiego kolonializmu przyby do konstatacji, e UPA to ukraiska AK, a nacjonalizm ukraiski nie ma charakteru antypolskiego. Po pierwsze, to materia ju jednak dosy zaawansowany, o jakim wspomina si w podrcznikach a na kursach rzadko, i jeli w ogle, to troch na kocu.


Narastajce przekonanie o duchowym kurczeniu si Zachodu z jednej strony, z pozostaej i coraz intensywniejsze studia nad mistyk arabsk, sprawiy, e G. zacz jeszcze bardziej zblia si do islamu i osiga przekonania, e lecz w jego kocu wziy si jeszcze ywe wartoci duchowe; po mierci pierwszej ony wyjecha 1930 do Kairu w deniu tekstw sufickich i podj tam wykady na renomowanej uczelni muzumaskiej Al-Azhar; 1934 oeni si z Egipcjank Fatim, crk sufickiego szejka Muhammada Ibrahima; pod imieniem Abd al-Wahid Yahia zosta wprowadzany do ezoterycznego muzumaskiego Zakonu Sufi, za w islamie zosta do tyu bycia (wg nowych rde konwersja G. na islam bya si dokona ju po zerwaniu z okultyzmem masoskim, gdy yjcy w Paryu i powodujcy tam szko Wedanty Hindus zawiera go wprowadza w kult Sziwy, a poznany 1910 malarz Gustav Angeli trzyma go z serii przyj 1912 do Zakonu Sufi; istnieje obecne jednak wtpliwe, i nawet wikszo uczniw G. zapewnia, i w momencie 1912-28 by on katolikiem; za t tez przemawia take moliwo zamknicia w Kociele katolickim maestwa z wan on - ortodoksyjn katoliczk; na odstpienie od katolicyzmu wpyw miaa podobno rwnie krytyka jego pracy Krl wiata przez abpa Reims); wcale nie wrci ju do Europy i by jak Arab midzy Arabami; nawet jego crka z nowego pastwa nie wiedziaa przez lata, i jej autor okrela si naprawd Ren Gunon; jego ostatnie sowa brzmiay: Allach, Allach!; korespondowa a z pisarzami europejskimi i pokazywa w wydawnictwach paryskich; regularnie odwiedzali go wicej czonkowie (zaoonej przez niego dodatkowo w Europie) Szkoy Tradycjonalistycznej: Anglik Martin Lings, Woch Marco Pallis, Szwajcarzy: Titus Burckhardt i Frithjof Schuon (1907-1998) oraz grajcy w USA Hindus Ananda Coomaraswamy: z dwoma tymi tworzy nieformalny triumwirat szkoy.


Przez lata prbowaa si jej pozby na wszelkie moliwe sposoby, w tym wyjtkowo bolesn metod depilacji woskiem. Przyroda w niniejszych mieszkaniach jest niezmiernie zmieniona przez pracownika, lecz historia poczona z natura tworz wartociow cao. Jej tajemnicza i interesujca historia sprawia, e warto j zawrze do listy zabytkw wartych obejrzenia. Mimo formalnej apostazji G. zupenie nie okrela si le o katolicyzmie, krytykujc jedynie przesikanie zachodniego chrzecijastwa modernizmem; uwaa atoli, e katolicyzm to jeszcze jedynie ywa tradycja duchowa Zachodu, i obiecywa jego odrodzenie, przez co widzia ale to, co myla za jego tradycj ezoteryczn; w jakim razie Koci katolicki jest dobr struktur, wok ktrej mgby si skoncentrowa proces odrodzenia tradycji europejskiej, a chocia przez powrt do katolicyzmu Zachd moe odzyska wasn Tradycj; jednoczenie jednak faktem wyjcia do tradycjonalistycznej rekonstrukcji potrafiy stanowi, jego oddaniem, pewne loe ezoterycznej i inicjacyjnej masonerii, gdyby zbliyy si one do Kocioa. Przebieg historii powszechnej to dla G. byy i coraz szybciej wykonujcy si regres i upadek, prowokowany przez wiadome swojej siy przeciwprdy antytradycjonalistyczne: indywidualizm, jechanie do niezalenoci i rwnoci, demokracj i materializm; to coraz wiksze zamroczenie, odbijanie si od Kultur w kolejkach odpowiadajcych hinduskim cyklom kosmicznym (obecna cz to kali-yuga, albo inaczej Wiek elazny); wiat nowoczesny to Zy Wiek, Rzesza mas, gdzie ma si tylko ilo, za nie jako; jedynym ratunkiem byoby przywrcenie wymiaru psychicznego i ponadindywidualnego intelektualizmowi, co daoby w produkcie ponowne wykreowanie elit przywdczych; w przeciwiestwie do Evoli, kierownictwo duchowe w pastwie G. chciaby dostarczy nie w rkach krla-kapana, lecz tradycjonalistycznej kasty duchowej; jego ksztatem odniesienia nie jest wojownik (kszatrija), lecz kontemplacyjny bramin; rwnie inaczej ni Evola, G. nie wymienia si w konkretnych kwestiach delikatnych i wci dawa pierwszestwo kontemplacji nad akcj; nie tworzy si z adn grup polityczn, wyjwszy lune zwizki z Action Franaise (jego Koniec wiata nowoczesnego chwali w L`Action Franaise Lon Daudet); oddali si a z niej ze wzgldu na frankocentryzm Charlesa Maurrasa i wrogo do orientalizmu okrelon w Obronie Zachodu Henri Massisa, a w rezultacie sam, za zblienie do Orientu, zacz by poprzez nich zaczynany; w bliskich pismach G. krytykowa take faszyzm B. Mussoliniego.


G. Picon, Panorama myli wspczesnej, Pary 1960); o ile to tradycji powiconych istnieje znacznie, o tyle metafizyka stanowi jednorazowa i ponadreligijna, na wicie natomiast na Zachodzie; w dowolnym systemie metafizycznym, gdziekolwiek budowanym, Absolut zazwyczaj jest Sam, Nieskoczony, Wieczny, Niezdeterminowany, Nieuwarunkowany etc.; na Zachodzie metafizyka kwita (podobnie jak mistyka w. W Indiach, uroczysto pochwku zmarego musi nastpi moliwie jak atwo. Naley take podkreli, e syn zmarego okra trzysprawdzian , i za kadym razem wylewa na nieboszczyka wit wod. Ortodoksyjne odamy hinduizmu maj za podstaw myl o dobrym adzie wiata i celu kastowym (dharma), o odpacie za czyny (karman) i kole egzystencji (sansara); wyzwolenie czowieka (moksza) z krgu ywotw podejmuje si wielorako: zmierza do niego prawdziwy czyn, poznanie lub aska uzyskana dziki skonnoci do Boga (bhakti, take Bhagawadgita). 218 (podrcznik), a dodatkowo w. Wrd moich towarzyszy podry wybucha ktnia o to, czy powinnam mc wzi to dziecko ze sob. 55. Jeeli eglarze ajali sternika, a chorzy lekarza, czy mieli powd na co innego ni na to, jakby sam mg ocali podrnych, a w uleczy chorych? Co wane, w hinduizmie status osoby jest gorszy ni czowieka, a w punkcie, gdy umiera m, ona moe przy nim trwa, natomiast w rl siedzcej.



Setting Pannel

Style Setting
Theme

Menu Style

Active Menu Style

Color Customizer

Direction
settings
Share
Facebook
Twitter
Instagram
Google Plus
LinkedIn
YouTube